You are here

Dofinansowania 2014

W 2014 rusza nowa perspektywa finansowa, a co za tym idzie Polska znowu otrzyma pewną pulę pieniędzy unijnych do wykorzystania. W tej perspektywie finansowej dotacje przewidziane zostały w ramach 7 programów krajowych oraz 16 programach regionalnych.

Przedsiębiorstwom dofinansowania 2014 najłatwiej będzie zdobyć w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój. Program ten jest następcą Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zakłada on przede wszystkim wzrost gospodarczy w Polsce oraz zwiększenie innowacyjności. Przyjmuje się, że POIR będzie dużo bardziej efektywny od swojego poprzednika. Dofinansowania 2014 nie będą już tak proste do zdobycia jak te w poprzednich latach. Mimo, że pieniędzy do wykorzystania będzie więcej, trzeba będzie spełnić również cięższe warunki przyznania dotacji. W wielu przypadkach dotacje zostaną zastąpione przez nisko oprocentowane pożyczki – ma to odstraszyć firmy nie podchodzące do środków z Unii Europejskiej zbyt poważnie. Firmy wydają wciąż za mało na badania i rozwój. Konieczna jest zmiana i aby tak się stało przedsiębiorcy będą zmuszeni do współpracy ze szkołami wyższymi. Uczelnie, które dostały dużo środków na infrastrukturę w poprzedniej perspektywie, nie będą mogły dostać kolejnych na dalsze dofinansowania 2014. W celu zdobycia pieniędzy uczelnie będą musiały nastawić się na współpracę z firmami oraz komercjalizację swych badań.

Pierwsze nabory wniosków w nowej perspektywie odbędą się już pod koniec 2014 lub na początku 2015 roku. Na razie nie pozostaje nic tylko czekać na dalsze informację na temat dotacji z Unii Europejskiej,

Programy

Fundusze europejskie

E-mail:
kontakt@fundusze-europejskie.net

Telefon:
+12 397 76 70, +22 201 27 60